Distrikt
Društvo U pokretu

PRODAJU RASAD ZA ĐAČKI DINAR

Učenici Srednje poljoprivredne škole u Šapcu proizveli su u plastenicima na školskoj ekonomiji više hiljada sadnica povrća koje prodaju građanima Šapca. Prema tvrdnjama zadovoljnih kupaca, koji su prvog dana prodaje poranili kako bi zauzeli svoj red, njihov proizvod izdvojio se kvalitetom, a sva sredstva koja zarade odlaze u đački fond.

Red za rasad (Foto: Distrikt)

Red od plastenika, pa do pola školskog dvorišta. Tako je jutros od šest sati u šabačkoj Poljoprivednoj školi. Neki su, iako su došli rano, morali da sačekaju na svoj red.

–          Iako sam došao rano, tek sam petnaesti u redu – kaže Nedeljko Nešković.

Novac od prodaje ide u đački fond (Foto: Distrikt)

I svi su ovde zbog istog – sadnica vrhunskog kvaliteta. Mnogi imaju iskustva jer su kupovali na raznim mestima, ali otkad nabavljaju ovde, kako kažu, rod je zagarantovan.

–          Ne bih dolazio uzalud. Kupim ovde, i kupim na drugom mestu – ova rasada je odskočila barem 50 odsto, ako ne i više u kvalitetu – priča Tomislav Stevanović, koji godinama unazad po biljke za svoju baštu dolazi ovde.

–          Svi smo zadovoljni, odlično je, i zbog gužve smo poranili, došli, uzeli smo, jako su ljubazni i prodavci i deca, nemam reči – zadovoljna je verna mušterija Borka Đurić.

Svako zna svoj posao (Foto: Distrikt)

Sve to proizvele su vredne ruke đaka ove škole. Ali tajna nije samo u tome, ovde su se uspešno složili trud, dobro raspoloženje i znanje koje stiču kroz svoje školovanje, a to je, sigurno, najbolji razlog za ovakve rezultate.

–          Rekli bismo da vodimo računa gde i kako stavljamo, da razvrstavamo, i trudimo se da stavljamo najkvalitetnije biljke u prodaju – objašnjava učenica Jovana Petrović.

–          Punimo saksijice, pikiramo, zalivamo, lepo je krenula prodaja, a bavimo se i kući isto. Zanimljivo je, ima nas dosta i dobro nam ide – kaže Sanela Gavrilović.

Učenici učestvuju u čitavom procesu (Foto: Distrikt)

A najlepši je osećaj kad vide da ono što su odgajili brojni kupci zadovoljno hvale.

–          To je naš uspeh, kad poraste vidiš šta si uradio – raduje se učenik Milan Babić.

Odgajili 20.000 sadnica (Foto: Distrikt)

Zajedno sa nastavnicima i saradnicima proizveli su oko 20 hiljada sadnica paradajza, paprika, krastavca. I bez izuzetka, učenici su radili tokom čitavog procesa – od pripreme prostora i smeše za polaganje semena, do same prodaje, kao i rada sa zainteresovanim mušterijama.

–          U celokupnoj proizvodnji su učestvovali oni, oni su pravili smešu, kupili lišće za kompost, punily saksije, vršili setvu, negu rasada, zalivali, čupali korov, i naravno danas smo stigli do kraja, danas je počela prodaja. Gužva je velika. Građani Šapca i okoline najviše vole naš rasad zato što je to proveren sortiment i pokazalo se godinama unazad da uvek imaju veliki prinos kvalitetnog paradajiza – ističe profesorka Biljana Popović i otkriva glavni motiv za ovakav kvalitet rasada:

Rade sa osmehom (Foto: Distrikt)

–          Deca rade dobro raspoložena, verujte mi, uz pesmu. Oni puste muziku, pevaju, rade, raspoloženje je odlično, profesori dobri, saradnja isto tako, uređena škola, to je garancija za uspeh – zaključuje ona.

Rade i uče (Foto: Distrikt)

Novac od prodaje ide u đački fond. Tako se uče budućem poslu, ali i kako se poštenim radom stiže do novca.

–          Lepo je što se učenici uče da privređuju, da zarađuju, to je neka vrsta agrobiznisa koji kasnije mogu da primene u svom radu i životu – smatra sugrađanka Dragana Antonijević.

      

Nastavnici ponosni na svoje učenike (Foto: Distrikt)

Ovi srednjoškolci spojili su i lepo i korisno u svom obrazovanju, a to je najvažniji cilj svake vrste učenja.

Svideo vam se tekst?