Cerska bitka proslavila je herojstvo srpskog vojnika i maestralnu komandu vojvode Stepe Stepanovića, čije će ime ostati zabeleženo u svetskoj istoriji ratovanja.
Vojni sukob srpske i austrougarske vojske u Cerskoj, poznatoj i kao Jadarska bitka, vođen je između 12. i 24. avgusta 1914. godine oko planine Cer i nekoliko sela u okolini, kao i oko Šapca, tokom rane faze Srpske kampanje u Prvom svetskom ratu.
Komandant austrougarske balkanske vojske Oskar fon Poćorek poručivao je da će njegove trupe baciti Srbiju na kolena i predati je caru Franji Josifu za njegov rođendan, to jest da će do 18. avgusta „vojničkom šetnjom“ stići do Niša, gde se nalazila srpska vlada. Pritom ne zaboravlja da izda zapovest kojom zabranjuje bilo kakvu humanost prema stanovništvu.
I zaista, u prva tri dana borbe, Poćorekove snage beleže uspehe. Treća srpska armija, uz natčovečanske napore lagano se povlači. Međutim, situaciju u korist Srba okreće uvođenje Druge srpske armije, pod komandom generala Stepe Stepanovića.
Glavnu i presudnu ulogu u ovoj borbi odigrala je Druga armija generala Stepe Stepanovića, kao najjača operativna i manevarska grupa. Njegova armija je bila raspoređena ka Ubu i Lazarevcu, kada je iznenada dobio naređenje od Vrhovne komande. Sa svojim načelnikom štaba, pošto je proučio plan Vrhovne komande, brzo je doneo odluku i sa Uba organizovao pokret armije – konjičku diviziju uputio je u Mačvu, Šumadijsku diviziju prvog poziva preko Koceljeve ka Šapcu sa zadatkom da na tom pravcu prihvati naše delove, suzbije neprijatelja i zauzme Šabac. Sa glavnom snagom – Moravskom divizijom prvog poziva, Kombinovanom divizijom i ostalim delovima armije, general Stepanović je krenuo prema Malom Bošnjaku, današnjem Draginju.
Na početku bitke on je upravo odavde rukovodio ofanzivom srpske vojske na početku Cerske bitke. Štab generala Stepanovića nalazio se na platou uz koji je danas Osnovna škola „Mića Stranojlović” u ovom mestu. U dvorištu Doma kulture nalazi se spomenik slavnom vojvodi i kamena tabla na koju je polagao mape tokom čuvene bitke.
Ovde je Stepa Stepanović prenoćio pred Cersku bitku i istoričari to mesto, uz pouzdane izvore, uzimaju kao komandno mesto u odsudnoj bici i prvim napadima, noćnim i jutarnjim.
Čim je počela bitka Stepina vojska krenula je ka Tekerišu i dalje na Cer i Iverak. General Stepa lično je komandovao ovom bitkom i samo zahvaljujući njegovom autoritetu ona je i dobijena. Stepa Stepanović naređuje da se cerski greben osvoji po svaku cenu, pa u trenutku krize i sam dolazi u prve redove uz reči: „To ne naređujem ja, ne naređuje Vrhovna komanda, to naređuje Srbija. Srbija je noćas na Ceru!“ (Izvor: Vojvoda Stepa Stepanović, Emilo Belić, Narodno delo, 1938, str.128)
Ceneći ovakav rad i uspeh generala Stepe, vrhovni komandant prestolonaslednik Aleksandar Karađorđević , nekoliko dana posle bitke – 20. avgusta, podario je generalu Stepi najviši čin u vojsci – čin vojvode, i lično mu u Lipolistu čestitao ovaj veliki čin. Ovde. U Lipolistu, u nastavku borbi jedno vreme mu je bio štab.