Distrikt
Društvo Kultura U fokusu

DAN OPŠTINE KOCELJEVCI PROSLAVILI U DUHU PREOBRAŽENJA

U duhu pozitivnih promena, boljitka i napretka, praznik Preobraženja Gospodnjeg Koceljevci šesnaestu godinu zaredom praznuju kao Dan svoje opštine.

Opština koceljevačka formirana je 1. maja 1839. godine u Mesarcima. Sačinjavale su je samo sela Koceljeva i Bresnica. Prvi predsednik tadašnje Opštine koceljevačke bio je Vićentije Paunović iz Koceljeve. Istovremeno, sa Opštinom koceljevačkom, tada su u Tamnavskom kraju formirane i opštine: Gradojevička, Crniljevska, Kameničk, Ljutička, Velikobošnjačka (Draginjska) i Svileuvska.

Zgrada opštine i škole u Koceljevi između dva svetska rata (Izvor: Zavičajnu muzej Koceljeva)

Sve ove tamnavske opštine pripadale su tada novoformiranom srezu Posavsko-tamnavskom sa sedištem u Vladimircima. Petnaestak godina kasnije, sve opštine bile su dužne da podignu zgrade za svoje službenike, pa su i opštine u tamnavskom kraju to učinile.

Najpoznatiji predsednik Opštine koceljevačke bio je učitelj i poznati srpski književnik Janko Veselinović, od marta 1889, do kraja decembra 1890. godine (Izvor: Zavičajnu muzej Koceljeva)

Poznato je da je prva zgrada opštine u Koceljevi podignuta od šepera na mestu gde se danas nalazi Zavičajni muzej u Koceljevi, a koja je porušena početkom sedme decenije XIX veka, da bi 1871. godine na njenom mestu bila izgrađena nova zgrada opštine od cigala na kamenim temeljima. Ta zgrada je istovremeno služila i kao opština, ali i kao škola.

Kraljevim ukazom selo Koceljeva dobilo je 1924. godine status varošice (Izvor: Zavičajni muzej Koceljeva)

U njoj je radio i poznati srpski književnik Janko Veselinović, prvo kao učitelj u školi, a zatim (od  marta 1889. do kraja decembra 1890. godine) i kao predsednik tadašnje Opštine koceljevačke. Ta opštinska i školska zgrada iz 1871. godine postoji i danas i u njoj se sada nalazi Zavičajni muzej u Koceljevi.

U to vreme, tj. 1880. godine, po prvi put u administrativnoj istoriji opština uveden je u obaveznu službenu upotrebu štambilj, tj. pečat – što je ostalo do danas.

Prvi opštinski pečat (Izvor: Zavičajni muzej Koceljeva)

Na samom početku HH veka, tj, 1900. godine, a na zahtev svojih stanovnika – tadašnje selo Veliki Bošnjak preimenovano je u selo Draginje, a Opština velikobošnjačka u Opštinu draginjsku.

Četvrt veka kasnije, 19. februara 1924. godine, selo Koceljeva dobilo je kraljevim Ukazom status varošice.

Zgrada opštine, suda i apsane – „Kačara“ u Svileuvi, preuređena u prodavnicu mešovite robe (Izvor: Zavičajni muzej Koceljeva)

Na osnovu novog Ustava iz 1931. godine, tadašnja Kraljevina Jugoslavija podeljena je na banovine, a sve opštine iz Tamnavskog kraja, zajedno sa svojim Posavotamnavskim srezom – ušle su tada u sastav Drinske banovine sa sedištem u Sarajevu, što je ostalo do početka Drugog svetskog rata.

Varošica Koceljeva 1939. godine (Izvor: Zavičajni muzej Koceljeva)

Komunalnim sistemom iz 1955. godine ukida se veći broj srezova da bi se formirali i ukrupnili okruzi, pa je, tako, ukinut i Posavotamnavski srez, a njegova teritorija dodeljena je srezu Šabac. Od bivših opština u ovom srezu formiraju se sada nove opštine, pa su tada u Tamnavskom kraju ostale samo tri opštine: Koceljevo, Crniljevo i Draginje.

Skup ispred Opštine Svileuvske (Izvor: Zavičajni muzej Koceljeva)

Novim administrativnim promenama iz 1960. godine zasnovanim na ideji ukrupnjivanja opština, na teritoriji nekadašnjeg Posavotamnavskog sreza ukidaju se sve opštine, i na njihovoj teritoriji (od bivših opština), formiraju se samo dve opštine: opština Vladimirci i opština Koceljevo. Posle takvih izmena – sastav opštine Koceljevo (sa sedištem u Koceljevi) ostao je nepromenjen do danas.

Predsednik Opštine koceljevačke Nikola Paunović sa pisarom i delovođom Čedom Lazarević iz Oglađenovca 1935. (Izvor: Zavičajni muzej Koceljeva)

Dakle, svoj današnji sastav opština Koceljeva dobila je 1. januara 1960. godine. Tada je (po prvi put u njenoj administrativnoj istoriji), ustanovljen i službeni grb koga je činio crtež spomenika partizanskim borcima podignutom u parku ispred Doma kulture u Koceljevi, sa petokrakom na vrhu, ispred koga je stajala otvorena knjiga, dok je ispod spomenika nekoliko valovitih linija simbolizovalo reku Tamnavu. Tada je i ustanovljen i poseban Dan opštine „23. septembar“ koji je trebalo da čuva sećanje na dan kada su 1944. godine partizani iz Šeste ličke divizije „oslobodili“ varošicu Koceljevu.

Prvih pet posleratnih predsednika opštine Koceljeva (Izvor: Zavičajni muzej Koceljeva)

Međutim, od 2006. godine, odlukom Skupštine opštine Koceljeva, menja se taj stari Dan opštine i ustanovljava drugi, a to je 19. avgust – kada srpski narod i Srpska pravoslavna crka obeležavaju Preobraženje Gospodnje. Taj datum uzet je za novi Dan opštine Koceljeva zato što je na dan Preobraženja Gospodnjeg, u avgustu mesecu 1839. godine, završen proces formiranja opština u tadašnjem novostvorenom srezu Posavskotamnavskom. Isto tako, taj datum usvojila je opština Koceljeva za svoj dan kako bi on, između ostalog, simbolisao (u pozitivnom smislu), i preobražaje od starog ka novom, od dobrog ka boljem, duboko ubeđena da je to u interesu svih njenih građana.

Varošica Koceljeva 1953. (Izvor: Zavičajni muzej Koceljeva)

Te 2006. godine, odlukom Skupštine opština Koceljeva, ustanovljeno je da će se ponovo proslavljati krsna slava opštine Koceljeva kao i do pre Drugog svetskog rata, a da će to biti stara opštinska slava – Spasovdan.

Službeni grb Koceljeve 1960. (Izvor: Zavičajni muzej Koceljeva)

Iste 2006. godine, opština Koceljeva napustila je svoj stari grb iz 1960. godine i usvojila svoje nove simbole na osnovu likovnog rešenja koje je uradilo Srpsko heraldičko društvo „Beli orao“ iz Beograda.

Veliki grb Koceljeve (Izvor: Zavičajni muzej Koceljeva)

Danas opština Koceljeva, sa još 7 opština u okruženju, administrativno pripada Mačvanskom okrugu sa sedištem u Šapcu, koji je jedan od 29 okruga Republike Srbije.

Proslava Dana opštine (Izvor: Moja Koceljeva 1)

Svečanom akademijom i umetničkim programom u Domu kulture, Koceljeva je obeležila Dan opštine. Svečanosti je prisustvovao preosvećeni Episkop šabački, gospodin Jerotej, brojni uvaženi gosti i saradnici Opštine Koceljeva.

Kulturno-umetnički program (Izvor: Moja Koceljeva 1)

U kulturno-umetničkom programu učestvovali su Ljiljana Stefanović, Slobodan Ninković i Mina Lazarević, glumci iz Beograda, sestre Gobović i folklorna sekcija Biblioteke „Janko Veselinović“ iz Koceljeve.

Izvor: Zoran A. Živanović, Zavičajni muzej Koceljeva

Svideo vam se tekst?