Distrikt
Društvo

POCERSKO POLJE LAVANDE – LEKOVITI ZASAD OPIJA MIRISOM I LEPOTOM (VIDEO)

Prvi ozbiljniji zasad lavande na području Mačvanskog okruga nikao je u Pocerskom Metkoviću. Na ovu ideju došli su mlađi članovi porodice Danojlić, pa je danas lavanda ucvetala na prvom hektaru porodičnog imanja. Zasadili su i smilje, kao drugu vrstu lekovitog bilja, a ove godine polje lavande proširili za još pola hektara. Ako ne pronađu tržište, ovo imanje pretvoriće u etno-domaćinstvo.

Prvi hektar pod lekovitim biljem (Foto: Distrikt)

Polje lavande prava je dama među pšenicom i kukuruzom u Pocerini. Privlači pažnju i izgledom i mirisom. Zasad podignut na mestu gde se gajila jagoda, kao stvoren je za ovu njivu, pa su biljke izuzetno napredne.

Izuzetni prinosi u prvoj godini (Foto: Distrikt)

Kada je porodica Danojlić pre godinu dana došla na ideju da zasadi lekovito bilje, lavandu i smilje, čudili su se i poznanici i komšije.
-Pošto imamo dosta jagoda, dva i nešto hektara, ćerka je predložila da zasadimo lavandu. Ja sam preko interneta došao do proizvođača i naručio sadnice. Naručili smo i zasadili jedanaest hiljada sadnica među kojima je hiljada lavande i tri hiljade smilja. Ovaj zasad ima tek godinu dana, ali se već sada vidi da je idealan. Pre neki dan još pola hektara a u međuvremenu počeli smo da proizvodimo sadnice lavande. Inače, ovo je jedna od najpoznatijih vrsta lavande – Angustifolia vera – priča Mile Danojlić.

Mile Danojlić je podržao ideju svoje kćerke (Foto: Distrikt)

Polje lavande, jedinstveno na ovom području, atrakcija je i za meštane i za goste. Međutim, kupaca ni na vidiku.
-Lavanda je stigla i mi ovog vikenda moramo da je režemo. Međutim, kupca nema. Koga god smo zvali, od Instituta „Josif Pančić“, „Herbe“ i poznatih otkupljivača, nismo napravili ugovor. Mi nemamo sušaru niti mogućnost da proizvodimo eterična ulja, ali moramo nešto uraditi jer je šteta da bacimo – priča Mile.

Lavnada je deo etno-okućnice ove porodice (Foto: Distrikt)

Ipak, lekovitog bilja malo ima na ovim prostorima. Danojlići kažu da baš ovaj prirodni lek uvozimo iz Albanije. Dobar rod postignut je zahvaljujući plodnoj oranici, ali i savetima Stručne savetodavne službe. Sada su svi na istom zadatku.
-U ovom momentu jeste problem plasman ali ćemo se i mi potruditi da mu pomognemo oko prodaje. Ne želimo da ovo bude uzaludna proizvodnja, jer je ovo polje vrlo lepo. I očekujemo dobar prinos, s obzirom da je u početnoj fazi i da je u pitanju mlad zasad – ističe Svetlana Zlatarić iz Poljoprivredno-savetodavne i stručne službe u Šapcu.

Ako ne pronađu kupca, započeće etno-turizam (Foto: Distrikt)

Ova biljka zahteva dosta znanja ali i vredne domaćine, baš kakva je ova porodica. Iskusni u gajenju domaćih kultura i voća, i sami su se prvi put suočili sa zahtevima ove mirišljave biljke.


-U prvoj godini, pošto je bila mala sadnica, mi smo morali pet puta ovu njivu da okopavamo. Na početku sve smo radili ručno, a tek sada mogu da uđu u mašine. To je finansijski skupo jer jedno okopavanje košta oko 500 evra – objašnjava vlasnik imanja.

Ambari stariji od jednog veka (Foto: Distrikt)

Iako potiče iz sunčanih i kamenitih predela zapadnog dela Sredozemlja, savršeno joj odgovara pocerska klima, pa su cvetovi romantični i aromatičnu u punoj svojoj lepoti.
Lavanda, svojom lepotom i mirisom predstavlja cvet sa lekovitim svojstvima i koristi se u terapeutske svrhe. Prema narodnom verovanju, devojka koja uz sebe ima cveće ili osušeni buketić lavande, može da bude spokojna.

Sve su sami osmislili (Foto: Distrikt)

Ali Danojlići nisu sasvim bezbrižni jer nemaju tržište. Ipak, razmišljali su da na ovoj prelepoj padini, lavanda bude deo savršene razglednice u etno-domaćinstvu, pa su nabavili stare ambare, magaze i pokućstvo staro više od jednog veka i ovaj ambijent učinili nestvarnim.


-Sve ovo smo uradili ja i žena, kupovali magaze i sklapali. Nabavljali smo stari nameštaj i ubacivali. Sve je opremljeno kao što je bilo pre 200 godina. Unutra su slamarice, stari kredenci, sinije. Ovde smo pravili unučetu rođendan i planiramo objekte da izdajemo za proslave – priča Danojlić.

Počeli su sa proizvodnjom sadnica, a zasad prošili (Foto: Distrikt)

Ako ne krene sa prodajom kako očekuju, sa turizmom bi moglo biti posla jer svako će ovde doći makar da se slika i uživa, i to zadovoljstvo vredi platiti.

Svideo vam se tekst?