Iako naše voće ne može ništa da zameni, srpska klima pogoduje i retkim voćnim vrstama koje nisu tipične za ove krajeve. Na tržištu se mogu nađu sadnice Kaki – Japanske jabuke, kivija i Sibirskog limuna. Oni uporniji, poput Momčila Ivanovića, uspeli su da proizvedu plodove, ali se to za sada uglavnom svodi za ličnu upotrebu.
Teško je poverovati da na Čaviću rađa Kaki jabuka. To dokazuje Momčilo Ivanović u čijem dvorištu se sve do prvog snega rumene plodovi japanske jabuke. Golo stablo ne odaje utisak da je u pitanju nepoznata voćna vrsta, ali plodovi boje pomorandže u obliku paradajza otkrivaju da je reč o voću koje se kod nas retko može videti, osim u piljarnicama i marketima.
Momčilo je sadnice dobio pre 20 godina od prijatelja iz Crne Gore. Odlučio je da posada i voćka se primila.
– Moja supruga obožava ovo voće. Kad sam video kako sa zadovoljstvom jede, odlučio sam posadim. Rađa svake godine, a plodovi trpe i mrazeve, pa ih beremo pred prvi snage da bi što duže bili na drvetu – priča.
Jednom su, 2014, izmrzle ali su se obnovile, pa sada ubira plodove voća tipičnog za Japan. Veoma je sladak, bogat vitaminom A, obiluje taninima i pektinima. Plod se jede kada potpuno sazri i omekša kao kao mušmula.
-Prepolovi se kašičicom i onda se jede meso. Dok plod ne bude mekan, ukus je opor u nedozrelim plodovima. Međutim, događalo se da moji prijatelji dođu, pomisle da je jabuka, uberu i zagrizu, ali čim probaju, oni bace jer nezreli plod je vrlo opor i neukusan – priča Momčilo.
Tik do nje je kineska urma, iglica ili žižula koja se kod nas retko sreće. Veoma je trnovita, a plod nalik šipurku.
-Cveta jako kasno, u junu. U oktobru sazreva. U početku je plod zelen, onda bledo žut a na kraju, kada je već smežuran, braon boje. Koristi se za sokove, džemove i za spravljanje rakije – priča sportski radnik u penziji.
Momčilo kaže da se mnogi iznenade kada vide, a za njih, koji dobro poznaju domaće voćne vrste, ovaj eksperiment smatraju veoma uspešnim.