U opštini Bogatić postoji Dnevni boravak za osobe sa mentalnim i intelektualnim poteškoćama. Svakoga dana ovde vreme provodi 40-ak korisnika, koji sami proizvode hranu u plastenicima, prerađuju voće i povrće u sokove i džemove, a u kuhinji spremaju hranu za goste i grupne posete, od čega se izdržava ovo imanje.
Projekat „Socijalno preduzetništvo kao sredstvo za borbu protiv socijalne isključenosti i siromaštva” realizuje Karitas Šabac u saradnji sa opštinom Bogatić i konzorcijumom socijalnih kooperativa C.O.S.M. (Consorzio Operativo Salute Mentale) iz Italije.
Među korisnicima koji ovde provode vreme je Slobodanka Stjepanović iz Badovinaca. Završila je srednju mašinsku školu, ali je zbog zdravstvenih problema od 18-te godine neprihvaćena u svojoj sredini. U ovom domaćinstvu uz radno okupacionu terapiju svi su jednaki i niko ne oseća tegobe.
– Ja sam završila školu u Beogradu. Međutim, razbolela sam se kada sam imala 18 godina. Bila sam devojka. Tada je bilo strašno kada se neko razboli jer je vladalo neznanje među ljudima, a ja sam bila na granici između života i smrti. Bila sam kod neuropsihijatra Stevana Stankovića i kada sam ozdravila sećam se da je rekao : “Ovo je moje remek deo!” Šest meseci sam ležala na psihijatriji a sad sam uspela da živim kao normalni ljudi. Svako jutro se spremam i dolazim ovde. Moj život je sada dobio drugačiji smisao – kaže Slobodanka, srećna što ima mesto gde provodi vreme uz radno okupacionu terapiju.
Patrijarhalna sredina u kojoj je rasla nije imala razumevanja za Slobodanku, dok su u njoj trajale prave borbe.
– Ja sam sanjala je da budem pevačica, ali otac mi nije dozvolio. Želela sam da upišem muzičku školu, ali mi nije dopustio. Zahtevao je da budem poslušna i dobra, kako se za mene ne bi ništa loše čulo i da bih se dobro udala. Tako je i bilo. Dobila sam bebu, a onda sam mom mužu rekla: “Do sada je bilo po tvom, a sad će biti po mom”! Uzela sam mikrofon i počela da pevam. Sećam se da sam od prvog novca kupila kolica za moju bebu – priseća se Slobodanka.
Danas se odlično oseća. Na imanju simbolično nazvanom „Avlija“, otvorenog za goste i domaćine, svakog dana radi na održavanju ovog etno kutka. U okviru kompleksa nalazi se prostor za život, ali i dnevni boravak, gde uz pomoć stručnog osoblja boravi 40 korisnika sa mentalnim i intelektualnim poteškoćama iz Opštine Bogatić.
– Oni ovde imaju ispunjeno vreme, imaju društvo, a tu su osobe koje su slične njima. Oni se ovde osećaju prihvaćenima. Brzo nam vreme prođe sa njima. Trudimo se da svima ugodimo, da oni shvate da su deo ovog sveta i da su zaista prihvaćeni – kaže Sanja Vuković, socijalni radnik.
Nekada zapušteno imanje, čije renoviranje je pomogla Evropska unija, ima dnevni boravak i objekat za stanovanje, uz podršku licencirane usluge socijalne zaštite. U Avliji u Bogatiću se nalaze kuhinja i restoran otvorenog tipa, koji je namenjen spremanju hrane za posetioce, organizovane grupne posete, različite vidove skupova, kao i dnevni boravak, a za korisnike usluga, pomoć u kući. U plastenicima proizvode povrće za sopstvenu kuhinju.
Voće i povrće se koriste za potrebe kuhinje, ali se i prerađuje, pa nastaje domaća rakija od šljive, sokovi od maline i kupine, džemovi, slatko.
– Veliki broj ljudi cirkuliše kroz samo imanje. Ova naša Avlija nije zatvorenog tipa i mi nismo napravili malu instituciju, već je to zajednica koja funkcioniše po otvorenom principu – kaže Miroljub Nikolić iz šabačkog Karitasa.
Ima ovde mesta za uživanje u ambijentu starog mačvanskog domaćinstva prilagođenog savremenim potrebama, koje i namernicima i prolaznicima pruža šansu da ga osete, ali i shvate da i oni koji su drugačiji od nas, daju nemerljiv doprinos društvu.