Једна од најлепших кућа у Карађорђевој улици број 32 у Шапцу данас је пуста. Некада је врвела од људи, а из дворишта ширио се, у то време за већину грађана недоступан мирис. Исто толико били су далеко и од изливеног садржаја у облику квадра, који, када се помеша са водом и протрља, шири пену и необично мирише. На њему је било утиснуто крупним словима – сапун!
Тајну рецептуру за сапун чувала је баш ова кућа која је нестала када и њен власник, јеврејски индустријалац Жаки Б. Јаков. Само је одаје фасада, у коју се ретко ко загледа. Прецизније, зид који је окренут ка Карађорђевој улици. На самом врху назире се фигура дечака који просипа сапуне. Тај сапун, чија је вредност јед у XIX веку била слична злату, производио се управо у том дворишту. У дну дугог пролаза налазиле су се просторије са машинама за прављање сапуна.
„Мој отац Душан дошао је из села Мрђеновац на занат, 1930. године. Прве две године био је на занату у мануфактурној радњи, да би потом прешао код Жака Б. Јакова, који је у то време имао фабрику сапуна у Карађорђевој улици број 32. Он је две године био ученик на изучавању сапунџијског заната, а од 1934. до 1938. године он постаје сапунџијски радник и полаже испит за звање мајстора“, прича Миле Миљковић.
Претпоставља се да је Жаки, ког су Шапчани касније прекрстили у Жак, овај занат и фабрику наследио од свог оца, Бити Јакова.
„Овај документ је од 17. децембра 1909. године у ком се јавност обавештава да почиње са радом фабрика сапуна. Претпоставља се да је и отац Жака Јакова, Бити Јаков имао сапунџијску радњу. Са ове дистанце, прича о козметици је невероватна. Производити сапун у то време када је он значио злато, просто је невероватно. То је време несташице, немаштине и нехигијене када су људи прали веш и косу са цеђи. Поред пераћег сапуна прозводио је и мирисаве сапуне. У рецептима се помиње и сапун са кокосом и другим додацима“, објашњава Миљковић.
Шабачки фотограф Драган Петровић, истражујући ову тему, писао је својевремено да је у шабачком листу ,,Либерал“ из далеке 1894. године пронашао чланак у ком се спомиње фабрика Бити Јакова који Шапчанима „даје на знање да продаје миришљави сапун“.
У београдској ,,Политици“ од 1900. до 1940. године, Драган Петровић, у једном од бројева из 1909. године пронашао је следећи приватни оглас: ,,У вароши Шапцу отварам сапунџијску радњу коју ћу водити под мојим именом ЖАКИ Б. ЈАКОВ. Радњу ћу сам пуноважно потписивати и задуживати. Ово дајем јавности на основу 5. и 6. трговачког закона. 23. јуна 1909. год. Шабац Жаки Б. Јаков сапунџија из Шапца“.
Од Жакове фабрике, поред сећања, сачувано је и пар докумената, једна фактура на којој се види како је књижио робу, затим рецепти за производњу пераћег али и миришљавих сапуна. У књижици исписаној графитном оловком, Жаковим рукописом и данас се може сазнати како је Жак правио свеће, пасту за бријање и за гланцање обуће. На једном од докумената налазе се и димензије по којима је Жак секао сапуне. Миле Миљковић има чак и неколико сапуна старих више од шест деценија.
„Ово је пераћи сапун „Палма“ који је произведен по Жаковој рецептури. И после 60 година овај сапун није се уопште променио. Једна војна пошта тражила је 155 тона пераћег сапуна, и ја имам тај документ, онда вам је јесно о којим количинама је реч и колико је производила та фабрика у Шапцу. Ми смо задржали поштовање према Јеврејима и никада нисмо ништа чули од нашег оца лоше о свом послодавцу. Жак сапунџија је био име у граду““, прича Миле Миљковић.
Са супругом Сарином Жак је живео у Карађорђевој улици, где се налазила и фабрика. Био је веома поштен и поштован, ценио је раднике и према причи Миљковића, никад се за њега није чула ружна реч. Био је оснивач и председник Шабачког певачког друштва ,,Занатлија“. Прошао је голготу Првог светског рата. Краљ Александар га је 1934. године одликовао орденом Краљевске круне. Био је домаћин а један од пет аутомобила из тог доба, који су се возили улицама Шапца, био је његов.
Окупација је све променила. Тог 13. октобра 1941. у засеоку Полој, на њиви у Засавици Немци су стрељали 1057 шабачких Јевреја. Једна од претпоставки је да је тако завршио и Жак. Његове машине, по ослобођењу Шапца пренете су, под нејасним околностима у новонасталу фабрику у Јанка Веселиновића број 32. Нова сапунџијска фабрика симболично је названа „Слобода“. Радила је од 1944. године до 1962. године, а руководилац је био Душан Миљковић. Миљковић је отишао за другим пословима, а убрзо после тога нови директори фабрику су довели до стечаја и ликвидације. Жак је имао све, али су му све и узели. Чак и живот.