Opština Koceljeva osnovana je 1. maja 1839. godine u Mesarcima, a prvi predsednik ove opštine bio je Vićentije Paunović iz Koceljeve. Nešto kasnije, oko 1889. godine, jedan od najpoznatijih predsednika opštine Koceljeva bio je i nadaleko čuveni književnik Janko Veselinović, učitelj iz Svileuve i Koceljeve. Za vreme Prvog i Drugog Balkanskog rata Koceljeva je bila zborno mesto za mobilizaciju srpske vojske iz cele Posavotamnave, navodi se u publikaciji „Posavotamnavski srez“, arheologa i kustosa Zavičajnog muzeja „Koceljeva“ Zorana A. Živanovića.
Na osnovu uredbi Ustava iz 1838. godine, početkom 1839. godine u severozapadnoj Srbiji formirano je Okružje šabačko sa sedištem u Šapcu, Po osnivanju Okružje šabačko činila su tri sreza: Mačvanski, Pocerski i Posavsko-Tamnavski. Za prvog okružnog načelnika u Okružju šabačkom postavljen je Milić Bogićević, stoji u pomenutoj studiji.
Posavsko-Tamnavski srez formiran je administrativnim spajanjem dve prethodne kapetanije – Posavske i Tamnavske. Prvo sedište Posavsko-Tamnavskog sreza, od 1839. do 1840. godine bilo je u selu Svileuvi, odakle je premešteno u Vladimirce – gde će ostati sve do 1955. godine. Prvi sreski načelnik sreza Posavsko-Tamnavskog bio je Milisav Zarić iz Svileuve.
Srez Posavsko-Tamnavski sastojao se iz 22 opštine koje su formirane 1. maja 1839. godine u selu Mesarci. Tamnavske opštine koje su ulazile u sastav tog sreza bile su:
– Gradojevićska opština sa sedištem u selu Gradojeviću sastojala se iz sela: Gradojević, Mrovska, Kaona i Ćukovine. Prvi predsednik opštine bio je kmet Vasilije Petrović iz Gradojevića;
– Crniljevska opština sa sedištem u selu Crniljevu (današnje Donje Crniljevo), a koja se sastojala iz sela: Crniljevo i Galović. Prvi predsednik opštine bio je kmet Aleksa Cvejić iz Crniljeva;
– Kamenička opština sa sedištem u selu Kamenici sastojala iz sledećih sela: Kamenica, Goločelo i Kozarica. Prvi predsednik opštine bio je kmet Ilija Jovanović iz Kamenice;
Ljutička opština sa sedištem u selu Ljuticama, a koja se sastojala iz sela: Ljutice, Subotica i Mali Bošnjak. Prvi predsednik opštine bio je kmet Isailo Jakovljević iz Ljutica;
– Koceljevska opština, sa sedištem u tadašnjem selu Koceljevi činila su sela: Koceljeva i Bresnica. Prvi predsednik opštine bio je Vićentije Paunović iz Koceljeve;
Bošnjačka opština sa sedištem u tadašnjem selu Velikom Bošnjaku (današnjem Draginju), a sastojala se iz sela: Veliki Bošnjak i Brdarica. Prvi predsednik opštine bio je kmet Stevan Tomić iz Velikog Bošnjaka.
– Svileuvska opština sa sedištem u selu Svileuvi, a koju je činilo samo selo Svileuva. Prvi predsednik opštine Svileuva bio je kmet Baja Lazarević iz Svileuve.
Sela Batalage, Družetić i Zukve pripadala su tada drugim srezovima, a tek su od 1960. godine u sastavu opštine Koceljeva.
Uz podatke o formiranju i razvoju opština u Posavotanavi, u pomenutoj studiji dat je i kratak pregled osnovnih geografskih, geoloških, pedoloških, klimatskih i istorijskih karakteristika Posavotamnavske oblasti, uz geografske karte i fotografije. Ova knjiga dostupna je u PDF formatu na academia.edu.