Sve je više ljudi koji se odlučuju za vegansku ishranu. Šapčanka, Slavica Ilić, ne samo da koristi, već i proizvodi sirovu vegansku hranu i sokove. Njena poslovna ideja nagrađena je na konkursu Fondacije Trag. Tako je nabavila potrebne aparate za proizvodnju sirove hrane koja će se uskoro naći na tržištu.
Nedeljeni ručak iz kuhinje Slavice Ilić napravljen je od sastojaka biljnog porekla, uglavnom sirovih koji izgledaju kao da su sušeni na suncu, na temeperaturi do 45 stepeni. Tu su lanene pločice, pločice sa čija semenkama, čips od kelja, beli sos od indijskih oraha i veganski suši koji menja meso i ribu.
Recept ne krije i raduje se svakom ko se odluči na ovakav način ishrane.
„Pravi se tako što se u nori algu uvije blendirani paštrnak i celer koji faktički imitira pirinač. Unutra je sveže povrće po sopstvenom izboru. Ovde sam stavila crvenu papriku i šargarepu“, otkriva Slavica recept za ovaj neobični suši.
Slično je i sa poslasticama ove vrste, čiji prefinjeni ukus ne bi razočarao ni najveće sladokusce.
„Ovo je nešto baš ukusno. Krem od badema i urmi, i voće sa čokoladom. Pravi slatkiš. Ja sam ekstremni hedonista i ne bih pristala da jedem nešto što nije ukusno, a ovo je baš po mom ukusu“, kaže Zorica Planojević, Slavičina prijateljica, koja je i sama pre nekoliko godina meso i ribu zamenila biljnom hranom.
Sa druge strane savet stručnjaka za ishranu stao je u tri reči – raznovrsno, uravnoteženo i raznobojno. Crvena boja rezervisana je za meso. Vrlo visoko se kotiraju mlečni proizvodi.
Međutim, Slavica može da napravi i mleko i mlečne proizvode.
„Od orašastih plodova – indijskih oraha, badema, može se napraviti kiselo mleko, majonez, biljni sir, dodati začini. To su takvi ukusi da nećete poželeti da probate ponovo neku drugu vrstu sira“, tvrdi Slavica.
Na konkursu „Zelene ideje“ Fondacije Trag osvojila je drugo mesto i novčanu nagradu za kupovinu opreme za proizvodnju sirove hrane, a od ovog proleća kreće u sopstveni biznis.