Sela Platičevo i Klenak bila su poznata po pijaci na otvorenom koja je bila najaktivnija kada stigne bostan. Međutim, ove godine tek nekolicina njih prodaje lubenice i dinje na otvorenom.
Bostan je ove godine dostigao rekordnu cenu pa su i proizvođači zadovoljni. Lubenice u Sremu prodaju se po ceni od 30-35 dinara na veliko, a dinje i preko 50 dinara za kilogram. Cene na malo su duplo veće. U Platičevu otkupljivači šleperima odvoze ne tone slatkih plodova, pa meštani više na prodaju na ulici, već kupce sačekuju u dvorištu ili na njivi.
Umesto načičkanih prikolica sa lubenicama, ove godine pokraj puta samo oni koji bez ulične trgovine ne mogu. Ostali prodaju na kućnom pragu.
– Većiinom se kući prodaje, imaju svoje kupce. A mi smo ovde pored puta da održimo tradiciju, prodajemo i na više i na manje – kaže Nikola Sabo iz Platičeva.
Ili veće i manje, među kojima dominiraju preko 10 kilograma. Takav je kvalitet poznatog sremskog bostana, ali su ove godine prinosi zatajili. Uzrok je velika količina padavina.
– Česte kiše koje su iznosile i po 150 litara po metru kvadratnom, dovele su do propadanja jako velikih površina pod zasadima lubenice širom Vojvodine, ali i širom Srbije – objašnjava situaciju na tržištu bostana agronom Milorad Kuzmanović.
Manjak robe uslovio je bolju cenu koja je godinama bila niska.
– Možda je i bolje što je ima manje, samim tim je i cena veća. Da je više ona bi bila 10-12 dinara. Evo Pazarci plaćaju 33 dinara, to nije bilo nikad, i bolje što je manje – raduje se smanjenom poslu, a dobroj ceni Radovan Popov iz Platičeva.
Zato se Sava za robu ne brine. Dovoljno je da parkira ispred kuće i ostavi broj telefona. Praktično, Sremci danas bostanom trguju iz fotelje.
– Svaki kupac telefonom naruči toliko i toliko, dođe, tovari i nosi – kaže Mara Crnković.
Jovanka Vitomirović iz Klenka ostaje verna prodaji pokraj puta, jer prolaznici na malo plaćaju duplo više. Slatke su to pare za slatke lubenice.
Svaka je dobra na ovoj vrelini, naročito kad je sazrela u sremskoj ravnici.