Distrikt
U fokusu

SVE PIJACE ŠABAČKE – OD ŠLJIVARSKE, PREKO RIBARSKE PA DO TRŽNICE

Za prodaju životnih namirnica i sitnih proizvoda u Šapcu je 1931. godine ustanovljena Velika pijaca, koja je u početku bila samo ispred crkve, ali se kasnije proširila sve do Benske ćuprije i do Gimnazije. Kada je krajem avgusta Milan B. Milićević bio u Šapcu, zapazio je i opisao:
„Dan u koji ja i Gojko uđosmo u Šabac bejaše petak. Sveta sa sela bejaše vrlo mnogo, a ja se najviše začudih mnoštvu konjskih kola na šabačkoj pijaci koja, upravo, i nije pijaca nego ulica kroz varoš“.

Velika pijaca 1925. godine, Tržnica u Šapcu (Foto: Međuopštinski istorijski arhiv)

U ostalim danima u nedelji roba je iznošena samo oko Benske ćuprije, pa se ovaj kraj naziovao Mali pijac. I pijaca u Donjem šoru ponekad je nazivana Mali pijac. Merenje po gradu i na pijacama obavljali su kantardžije, zakupci arende za kantare. Stari Šapčani se sećaju kako je to bilo u vreme njihovog detinjstva:
„Kantardžija je nosio u levoj ruci čarobnjak na čijoj su sredini ukucana dva eksera, a preko ramena kantar. Momci su na ramenima držali čarobnjak preko koga je obešen teret, a kantardžija je samo merio“.

Šljivarska ili Donjošorska pijaca nalazila se na početku Pop Lukine ulice i Miloša Stojićevića (Foto: Međuopštinski istorijski arhiv)

Po odluci opštine 1928. i 1929. godine živo se radilo na nasipanju Benske Bare, od Benske ćuprije, pa sve do parka, kada je i ćuprija zasuta. Tada je opština donela odluku da na tom, nasutom, prostoru premesti zelenu, Valiku pijacu. Središte buduće pijace je betonirano, postavljene su drvene tezge, dok je desna strana, ka Bairu, kaldrmisana za ostavljanje zaprežnih kola. Nova pijaca proradila je 1. marta 1930. godine, a na ranijim mestima zabranjena je prodaja životnih namirnica“.

Glavni trg u Šapcu između dva rata (Foto: Međuopštinski istorijski arhiv)

Radovi na podizanju nove „zelene pijace“, posebne zgrade dimenzija 62 dž 20 metara započeli su u avgustu 1938. godine, da bi 1939. bila puštena u rad. Danas je ova pijaca poznata kao “Tržnica”. Pijaca “Tržnica” najstariji je pijačni objekat sa namenom zelene i robne pijace, i jedini objekat zatvorenog tipa. Zbog lokacije zgrade koja je podignuta 1939. godine objekat je od strateškog značaja za preduzeće i grad.

Izgradnja Tržnice (Foto: Međuopštinski istorijski arhiv)

Ribarska pijaca bila je u sokačetu prema Benskoj bari, preko puta Marvene pijace, gde su ribari čamcima dolazili.
Osim zelene, u Šapcu je bilo i pet pijaca na veliko. Urbanizacijom, sve se promenilo.  Od nekadašnje Drvarske pijace nastao je Mali parkić, a tako su nestajale i ostale, ili su menjale mesta.
Danas se trguje u Tržnici, pijacama na Živinarniku i Kamičku, a pijačnu prodaju dobrim delom nadoknađuju piljarnice i marketi.

Iz Godišnjaka 17, Međuopštinski istorijski arhiv

Svideo vam se tekst?