Distrikt
Društvo

STEKLI U AUSTRIJI, ULOŽILI U DEDOVINU VERUJUĆI DA ĆE SE POTOMCI VRATITI KORENIMA

Miodrag Pavlović, uz podršku sina Danijela, podigao je plantažu oraha u selu Skupljen, nadajući se da će potomci ove loze raditi i stvarati na dedovini. San mu je da decu i unuke gleda na imanju gde su stvarali njegovi preci. Taj san, bar za sada, nije daleko od jave.

Pod orahom podigao plantažu na pet hektara (Foto: Distrikt)

Sve što su stekli radeći u Austriji, Pavlovići su odlučili da ulože u svoju Posavotamnavu. Tu su podigli savremeni zasad oraha na površini od 5 hektara. Tri godine kasnije stižu prvi plodovi rada, kao nagoveštaj da je investicija na putu da donese prihode za uloženi novac, rad i trud.
-Za orah sam se odlučio iz razloga što mu je dobra cena i može lako da se proda. Plod može dugo da stoji a da se ne pokvari, što znači da ako ga ne prodam u ovoj godini, prodaću ga sledeće sezone. Cena mu je uvek ista ili bolja, sve zavisi kako se prodaje, i na kraju, sve može da se iskoristi, plod, list, stablo, pa čak i kora – priča Miodrag Pavlović koji je ideju dobio boraveći kod prijatelja u Pančevu.

Miodrag i Ljubica veruju u svoj biznis (Foto: Distrikt)

Raspitao se oko sadnje, prinosa i ulaganja i pre tri godine krenuo u zahtevan poduhvat. Odlučio se za Cendler koji spada u visoko produktivnu sortu. Plantažu je podigao u dve njive, na površini oko pet hektara u rodnom Skupljenu u Posavotamnavi.
-Uložili smo do sada sigurno 250 do 300.000 EUR. To je više nego što smo planirali, jer uvek na kraju sve ispadne duplo skuplje od početne računice. Od opštine smo dobili za bunar oko 3.000 EUR a za sistem za navodnjavanje oko još 2.000. Traktor smo kupili sami, a onda i frezu i tarup. Pre toga smo sve radili ručno. Rod očekujemo u petoj godini. Prosečan prinos se kreće oko 40 do 50 kilograma, što će u zavisnosti od cene svakako biti vrlo rentabilno. Samo je potrebno da se radi – ističe ovaj čovek koji je radni vek proveo u Austriji.

Sistem je potpuno automatizovan (Foto: Distrikt)

A Miodrag hoće da radi. Svaki slobodan dan i odmor provodi u svom zasadu. U početku je sve radio ručno, a sada ga odmenjuju mašine. Sve parcele pokrivene su sistemom za navodnjavanje.
-Bunar smo kopali ni na 230 metara dubine, a voda je potekla na 226 metara. Protok je litar i po vode u sekundi. Ovde imaju ventili koje podešavam za dve parcele. Sve je jednostavno i automatizovano, kad odvrnem jedan ventil, napaja se prva njiva, a kada odvrnem drugi, voda ide u sistem za drugu plantažu. Na mernoj stanici pratim sve parametre – objašnjava.

Pun rod očekuje se za dve godine (Foto: Distrikt)


Ovu ideju podržao je sin Danijel, koji radi kao programer u Beču. Tamo je i Miodragova supruga, kao i dve kćerke. Svi veruju da će se sin sa svojom porodicom posvetiti ovoj proizvodnji jer je on bio pokretač ideje o sadnji oraha na dedovini u Skupljenu.
-Danijel ima jaku želju jer to je njegova ideja. On je uložio dosta novca. U Austriji radi kao programer, a njegova buduća supruga je dizajner. Oni dolaze u Skupljen. Buduća snajka, Nemica, već ima iskustva. Ona je na porodičnom imanju vozila traktor, a i ovde kad dođe ponekad uzme motiku u ruke – priča Miodrag uveren da će naslednici nastaviti ovu proizvodnju.

Miodragovi naslednici (Foot: Distrikt)

Rod očekuje za dve godine, ali i vrhunske prinose, jer poštuje sve mere za uzgoj.

Svideo vam se tekst?