Dan Republike, nekada najveći praznik SFR Jugoslavije, ne bledi u sećanju onih koji su toga dana polagali zakletvu, nosili plave kape i crvene marame, išli na odmor za neradne dane. Dan Republike – 29. novembar slavljen je gotovo šest decenija kao državni praznik bivše jugoslovenske federacije, a zvanično je ukinut posle više od deset godina od raspada te zajednice – novembra 2002.
Dan Republike, 29. novembar obeležavao je godišnjicu Drugog zasedanja AVNOJ-a, kada je u Jajcu doneta odluka o federalnom ustrojstvu države, a godinama je bio povod za druženje, neradne dane, školske priredbe, crvene marame prvaka i “svinjokolj”.
Đaci prvaci su dobijali crvene pionirske marame na praznik socijalističke Jugoslavije.
Nakon završetka rata, 1945. godine, 29. novembar se slavio kao Dan Republike i bio jedan od najvećih praznika u nekadašnjoj SFRJ – proslavljao se dva neradna dana uz svečane akademije u glavnim gradovima republika bivše države, deljenje ordenja, počasne plotune…
Sa raspadom SFRJ, prestalo se sa obeležavanjem Dana Republike u svim republikama nekadašnje zajedničke države osim u Srbiji. Dan Republike ostao je zvanični praznik u Saveznoj Republici Jugoslaviji sve do 14. novembra 2002, kada je ukinut odlukom Veća građana Savezne skupštine SRJ.
Do 1997. godine 29. novembar je, zapravo, slavljen kao dan sećanja na Drugo zasedanje AVNOJ-a, ali je tada i sam datum morao da se prilagodi novonastalim državnim okolnostima, pa je počeo da se praznuje kao dan kada je 1945. Jugoslavija i formalno prestala da bude monarhija i postala republika. Ta zamena nastala je kao izraz kritike da je SRJ nastavila da obeležava praznik nepostojeće države – federacije šest republika – koja se raspala davne 1991.