U Ubu, zavičaju fudbalera Nemanje Matića sa nestrpljenjem očekuju nastup srpske reprezentacije na Svetskom prvenstvu u fudbalu. Svesni uspeha svog zemljaka koji je proslavio tamnavsku ravnicu, odužili su mu se tako što jedna ulica odnedavno nosi njegovo ime. Tek asfaltirana, iza nove zgrade opštine, prekoputa fudbalskog terena gde je as fudbalske reprezentacije Srbije i Mančester Junajteda, prvi put zaigrao fudbal nalazi se ulica sa njegovim imenom.
U naselju gde se gradi hotel i stambeno-poslovni kompleks osvanula je tabla na kojoj piše „Ulica Nemanje Matića”. Ponosni su stanari koji žive u ovoj ulici, a još ponosniji i glasniji navijači koji u kafiću “London 21”, nazvan po sedištu Čelsija za koji je igrao, uz simboličan broj njegovog dresa, spremni su da bodre “Orlove” i njihovog zemljaka.
“On je poseban, skroman i jednostavan. Takav se još nije rodio. Divni su mu roditelji ali on je neverovatan”, pričaju meštani.
Dejan Petrović nekada mu je bio trener i ne zaboravlja kako su ga se rivali plašili.
“Najveći rivali su nam bili Valjevci. Kad on ne igra, oni su mirni, ali kad čuju da igra, znaju unapred da je utakmica izgubljena”, kaže bivši trener.
Ponikao je u FK „Obrenovac 1905“ iz Obrenovca, a u pionirskim danima je igrao za lazarevačku Kolubaru i Jedinstvo Ub. U mlađim kategorijama je nastupao za Crvenu zvezdu i Partizan. Seniorsku karijeru započeo je sa 16 godina u lazarevačkoj Kolubari, u kojoj je odigrao tri sezone i zabeležio 16 nastupa, pre nego što je 2007. otišao u Slovačku, u redove Košica. Baš 18. avgusta 2009.potpisao je sa Čelsijem četvorogodišnji ugovor. Zajedno sa saigračima Slobodanom Rajkovićem i Matejom Delačom 23. avgusta 2010. Matić je poslat na pozajmicu u holandski Vitese. U sezoni 2010/11. za Vitese je ukupno odigrao 27 ligaških mečeva u kojima je postigao dva gola.
Ugovor s Mančester Junajtedom naš as je potpisao poslednjeg dana jula 2017, samo dan pre svog 29. rođendana. Mogao je da bira broj dresa koji želi, on je uzeo 31. Isti onaj broj koji je pre njega u Junajtedu nosio slavni nemački fudbaler Bastijan Švajnštajger, poznat i kao srpski zet otkad se oženio našom teniserkom Anom Ivanović.
“On se ovde ne ponaša uopšte kao zvezda. To je onaj isti dečak kog smo gledali na stadionu FK Jedinstva. Ovde ga svi vole i poštuju a on mnogo čini za svoj zavičaj”, priča jedan od meštana Uba.
Takav osećaj imaju i u mestu Vrelo, na izlasku iz Uba gde žive Matići. Tu je Nemanja obnovio seosku crkvu i nesebično pomaže svoje meštane.
Pored Matića, Ubljani mogu da se podiče da su njihovi zemljaci i Dragan Džajić, Dušan Savić, Radosav Petrović. Oni su im se odužili tako što su stadion lokalnog fudbalskog kluba Jedinstvo nazvali po Džaji, jednu od tribina po Duletu, a park po Raći.