Distrikt
U fokusu

NAPREDNI ŠABAC PRVI U PREDRATNOJ SRBIJI IMAO DRUŠTVO PRIJATELJA FRANCUSKE

Prvo Društvo prijatelja Francuske rodilo se u unutrašnjosti predratne Srbije, baš u Šapcu. Osnivač ovog kluba, koji će u gradu na Savi oživeti francuski jezik i kulturu, bio je Dimitrije Pajić, đeneral u penziji, koji je 1910. godine kao potpukovnik u šabačkom garnizonu doneo moderne zapadne ideje.
„Prva inicijativa za osnivanje francuskog Kluba u Šapcu potekla od g. potpukovnika Pajića koji je iz Pariza došao u Šabac na službu. Sa još jednim mislim profesorom, sazvao je nas nekoliko na dogovor u čitaonicu, u kući Krsmanovića “, navodi se u sačuvanim dokumentima Međuopštinskog istorijskog arhiva u Šapcu.

Francuski klub u Šapcu, 23. oktobra 1919. godine (Foto: Međuopštinski istorijski arhiv)

Po osnivanju Društva prijatelja Francuske u Šapcu pokrenuta je i „Škola francuskog jezika“ a prva nastavnica bila je Žana Mižon (Mille Jeanne Migeon). Škola je imala oko 200 članova među kojima su bili ugledni lekari, apotekari, profesori, trgovci, knjižničari. Zahvaljujući prosvećenosti svojih članova šabački klub se brzo uzdigao u prvo mesto i kao takav bio je predmet osobite pažnje Francuskog Poslanstva, Francuske Alijancije i Francuske Lige, koji su mu pružali i moralnu i materijalnu potporu.

Plakat (Foto: Međuopštinski istorijski arhiv)

Zatim je došao rat u čijem vihoru je nestao i „Francuski klub“. Posle rata, 1. oktobra 1919. godine održana je prva sednica Upravnog odbora, ćime je formalno i suštinski ponovo osnovan šabački „Francuski klub“. Zahvaljujući osvedočenom i odličnom prijatelju vikontu De Fonteney-u i i gospođi baronici D` Ange D` Astre koji su dolazili sa misijom da našem gradu predaju visoko francusko odličje “Croiks de Guere”, dobijena su novčana sredstva od francuskog poslanstva za obnovu kluba.

Negovanje kulture i prijateljstva (Foto: Međuopštinski istorijski arhiv)

„Šabac gaji jedan kult prema Francuskoj, jednu veliku ljubav prema dragoj saveznici i on joj prilikom zadnje teške tragedije pruža svoju prijateljsku ruku i svoj skromni dar “, rekao je tada francuski ministar na Dvoru g. Markiza de Fonteneja prilikom svečane predaje francuskog Ratnog Krsta sa palmom, kojim je Francuska Republika odlikovala Šabac, 08. jula 1920. godine.
O radu kluba izveštavale su novine pa je tadašnja „Demokratija“. U izdanju iz marta meseca 1922. godine, pisala da je Francuski klub odnosno udruženje, bilo zborno mesto elite, inteligencije, građanstva, gde se vreme provede komotno i prijatno“
Udruženje prestaje sa radom 1941. godine. Novi pokušaji da se aktivira rad usledili su 1998. godine.

 

 

Svideo vam se tekst?