Srpski muzej hleba – Jeremija u Pećincima, delo slikara Slobodana Jeremića, rođenog Šapčanina, nominovan je za nagradu Evropski muzej godine 2017.
Ovaj neobičan muzej, nastao je 1995. godine iz ljubavi prema sopstvenom nasleđu slikara Slobodana Jeremića Jeremije. Putujući po Srbiji, Jeremija slika ali i istražuje, sakuplja etnografske predmete, oruđa, mašine, zapisuje običaje, a početkom devedesetih godina odlučuje da svoju kolekciju predstavi javnosti.
Na prostoru od 1200 kvadratnih metara, u niz sukcesivno podignutih objekata, koje projektuje i realizuje sam Jeremija, smeštene su zbirke sa oko 2000 predmeta.
Osnovna koncepcija muzejske postavke ima za cilj da pokaže put zrna pšenice od “zemlje, preko hleba, do neba” korespondirajući tako sa ciklusima Jeremijinih slika ciklus “Zemlja”, “Hleb” i “Nebo”.
Oko 2.000 predmeta razvrstanih u tri zbirke: etnografsku, arheološku i likovnu su izloženi na preko hiljadu metara otvorenog prostora i u objektima koje je podigao sam Jeremija, tako da je i sam muzej, pored njegovih izloženih slika, njegovo umetničko delo. Mnogi izloženi predmeti su i danas funkcionalni, tako da je moguće videti ih u radu. Među predmetima za mešenje, pečenje hleba, pripremu i služenje hrane posebno privlači pažnju engleska mašina iz 1920. godine.
U okviru muzejskog kompleksa nalazi se furuna za pečenje hleba, ognjište i crkva posvećena srpskoj Slavi. Odnedavno, tu je crkvica posvećena Sv. Nikoli.
Specifičnost postavke ogleda se i u samom načinu prezentacije predmeta. Predmete je moguće direktno dodirnuti a određen broj predmeta postavljen je tako da se njihovo funkcionisanje može demonstrirati. Kroz demonstracije, predmetima se, bar na trenutak, vraća njihova nekadašnja funkcija a posetiocima se, uz zaglušujući zvuk ručne vršalice, krunjača i žrvnja koji melje, nudi autentičan doživljaj.
Zbog snažnog uticaja ličnosti umetnika na koncepciju muzejske postavke kao i njegovog praktičnog angažovanja na njenoj realizaciji kroz celokupan muzejski kompleks provlači se ideja o Muzeju kao o još jednom Jeremijinom umetničkom delu.
Zbirka obrednih hlebova koja se čuva u Muzeju hleba je zbirka od posebnog značaja. Ovu zbirku čini 96 različitih vrsta hlebova koji su se kod Srba mesili za godišnje cikluse praznika i za običaje porodičnog ciklusa. Hleb je imao važno mesto u srpskoj običajnoj praksi i gotovo da nema običaja u kojima se ne mese različite vrste hlebova. Tokom vremena, obredni hlebovi doživljavali su mnoge transformacije i bili izloženi različitim uticajima, tako da se danas sreću u mnogo različitih oblika, naziva, motiva i namena. Za božićne praznike pripreman je veliki broj obrednih hlebova: česnica, božićni kolač i veći broj figuralnih hlebova “zakončića”. Tu su i svadbeni hlebovi mešeni nekoliko dana pre svadbe i različito su ukrašavani. Svatovska pogača je obredni hleb koji mesi svekrva od najboljeg brašna, ukrašava ukrasima od testa i daje svatovima koji idu po mladu. Sabornik je hleb koji se mesi kod mladine i kod mladoženjine kuće, ukrašava se cvećem, biljem i grančicom sa ptičicama.
U okviru zbirke obrednih hlebova u Muzeju hleba nalazi se i zbirka poskurnika, slova ili pečata, koji su se koristili za ukrašavanje obrednih hlebova.
Slobodan Jeremić Jeremija rođen je u Šapcu gde je proveo detinjstvo i školovao se. Posle nekoliko godina provedenih u Beogradu, početkom sedamdesetih godina, odlučuje da napusti grad, preselivši se u selo Pećince. Od 1968. profesionalno bavi slikarstvom, imao je do sada 160 samostalnih i oko 250 grupnih izložbi u bivšoj Jugoslaviji, Italiji, Španiji, Nemačkoj, Švajcarskoj, Holandiji, Japanu, SAD. Dobitnik je 30 nagrada. 1995. Osnovao je Srpski muzej hleba – Jeremija.