U Podgorini se broj stabala šljive meri milionom, a svaki domaćin iz ovog kraja dao je sebi zadatak da njegov naslednik zasadi makar jednu Ranku, Stenlejku, Požegaču, Čačansku rodnu. Od svojih proizvoda pripremaju najlepše kolače, rakije, džemove i slatka, koji su postali deo prepoznatljive manifestacije koja šljivu slavi punih 19 godina.
Hala puna štandova a na njima slatko do slatkog. Pekmez, med, sokovi, kolači. Od prvih plodova poput jagoda i trešanja pa do kupina i šljiva.
– Sve sam sama radila. Kuvala sam slatko od šljiva, smokvi, šumskih i običnih jagoda, trešnja, višnja. I likere, rakije. Imam na primer slatko od sušene šljive, pa od neljuštene, obično slatko od šljiva. Imam sve – pokazuje svoje umeće jedna od učesnica sajma.
Šareni su štandovi, ali i cene. Velika pakovanja više se isplate i u njima se duže uživa, ali je potrebno izdvojiti i više para.
– Sedamsto dinara je ove godine tegla slatkog od šljiva. Pekmez od šljiva – male teglice su 350 dinara. Slatko od trešanja. Džem od šljiva 500 dinara. Rakije više vrsta – viljamovka, šljiva, dunja, likeri razni, cene su od 700-800 do 1.000 dinara – priča domaćica iz ovog kraja.
I većina se proda jer ovde svaki proizvod ima svog kupca. Neko oprema špajz za zimu i obnavlja zalihe rakije, a neko će samo da se zasladi.
– Uzeli smo šljive prelivene čokoladom. Preliva se i banana – pokazuje kupac pune kese.
Posebno mesto zauzima šljivani kolač koji je nekada menjao čokoladu. Danas je ova poslastica dobila i svoje varijante sa raznim dodacima.
– Pocepa se šljiva, stavi se da se kuva i kada se ukuva razlije se po foliji, suši se na suncu, jednostavno, a ispadne uvek dobro. Neki su sa lešnikom, orasima, uvek se nešto kombinuje da bismo provukli kupce – prodavac objašnjava proces spravljanja ovog tradicionalnog kolača.
Sajamsku manifestaciju ove godine otvorila je Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Jelena Žarić Kovačević.
– Može se reći da je festival šljive pravi ponos Kolubarskog okruga. Ovde u Podgorini ovih dana se u velikom broju okupljaju srpski domaćini, voćari, prerađivači, ljubitelji šljive, ali i mnogobrojni gosti. Namera nije samo prezentacija i druženje, kao ispunjavanje neke puke turističke forme, već i afirmacija šljivarstva, i čuvanje tradicije jednog vremena kada je stablo šljive bilo u svakom srpskom voćnjaku – rekla je ministarka.
U podgorskom kraju taj broj meri se milionom, zato ovde organizuju festival u čast šljivi.
– Naši meštani bili su dovoljno mudri da tu šansu iskoriste i nastave ono što je započeo Tešman Soldatović, načelnik Rađevskog sreza i jedan od najvećih izvoznika šljiva sa prostora Kneževine Srbije. U Podgorini je čitav život stao među šljive. Šljiva je nama i sidro i vedro. Mi rušimo mit da ćemo stati pod jednu šljivu, jer smo zasadili milion Stenlejki, Ranki, Čačanki, i Požegača – kaže predsednik Opštine Osečina Nikola Tomić.
Zato je i ovaj festival dobio ocenu odličan 5, u šta su se uverili svi koji su bili deo manifestacije koja slavi šljivu punih 19. godina.