Distrikt
Zanimljivosti

KAČKAVALJ IZ POCERINE PO ZATVORSKOM RECEPTU

Snežana Lazarević iz sela Grušić ispod Cera pravi tvrdi kravlji sir po specijalnom receptu iz kazneno-popravnih domova. Ovaj mlečni specijalitet bez posire, gotov je za samo dva i po sata, a garant njegovog ukusa jesu zeleni pocerski pašnjaci i svež planinski vazduh. Zbog jednostavne recepture zgodan je i za zaposlene gradske dame – lako ga mogu praviti u kućnim uslovima i same jer ne zahteva puno posla, vremena i prethodne kulinarske veštine, dok bi one spretnije mogle i da zarade.

Snežin sir nikog ne ostavlja ravnodušnim

Recept je saznala od poznanika koji je svojevremeno izdržavao zatvorsku kaznu. Iskoristila je priliku da uštedi vreme, koje je ženama na selu i te kako dragoceno.
– U zatvoru prave sir u krajnje jednostavnim, da ne kažem ograničenim uslovima, pa sve brzo bude gotovo, a zahvalan je i za čuvanje. Na adekvatnoj temperaturi, može da stoji i do četiri meseca, nepromenjenog ukusa i mirisa. Do tad nikad nisam čula za tako nešto, a recept sam podelila i sa komšinicama, pa sad mnogi u selu prave, jer im je tako lakše – otkriva Snežana.

Idealan za kućne uslove, proces spravljanja ne zahteva puno prostora

Za ovaj sir je potrebno duplo manje vremena jer se ne koristi klasična posira. Ne iziskuje mnogo sudova, čitav proces podrazumeva malo posla. Zato je idealan za kućne uslove.
– Oko pola sata je potrebno da mleko proključa, i još dva sata da stoji u kalupu. To je sve. Za žene na selu, koje kao ja imaju mnogo drugih poslova, to je idealno. Nema cednica, krpa, čekanja – kaže domaćica.
Od šest krava ne dobije dovoljno mleka da bi se isplatilo predavati ga neprerađeno. Ovako, sve što pomuze pretvori u sir, koji prodaje po pristupačnoj ceni i najvažnije, trud uspeva da naplati.
– Mleko je daleko jeftinije, dobijemo svega 30 dinara po litri. Običan mladi sir ide po 200 dinara, a ja od sedam litara mleka dobijem više od kilogram sira, koji prodajem po 500 dinara. S obzirom na to da nemam dodatne troškove, isplati mi se – računa domaćica porodice Lazarević.

Mušterije najviše traže dimljeni kačkavalj

Pored punomasnog domaćeg mleka za ovaj jednostavni specijalitet potrebna vam je limunska kiselina, odnosno limuntus. Proces spravljanja je kratkotrajan i blizak organskom.
– Sedam litara mleka kuva se do ključanja, na šta dolazi kesica i po limuntusa. Uobičajeno se odvoji surutka, posoli se, promeša i saspe u kalup, gde stoji dva sata, i nakon toga spreman je za jelo. To je sva mudrost – smeje se ova vredna žena, jer ne zna broj kalupa koje je poklonila i prodala.
Još jedan razlog što se Snežine mušterije uvek vraćaju, pored izuzetnog ukusa, jeste domaće mleko od krava sa pocerskih pašnjaka. Hrana spremljena u domaćoj radinosti sve se više ceni.

Pocerski pašnjaci garantuju kvalitet mleka

– Dok sam redovno iznosila na pijacu svake nedelje, prodavala sam po 30 kalupa za dan. Imam redovne kupce i sve bude unapred rezervisano. Od mene su kupovale žene iz Šabačke mlekare, to vam govori kakav je moj sir – priča ova Pocerka.
Što duže stoji, postaje čvršći, idealan je uz meze, može se rendati na picu, a najviše se traži onaj sušen na dimu. Od ukusa i mašte zavisi da li ćete u recept dodavati tucanu papriku, masline, kisele krastavce, luk ili neki drugi začin.

Svideo vam se tekst?