Danas se navršava 26 godina od obaranja američkog stelt aviona F-117A u ataru sela Buđanovci, tokom NATO bombardovanja 1999. godine. Ovaj događaj ostao je upamćen u vojnoj istoriji kao prvi i jedini potvrđeni slučaj rušenja stelt letelice.
Tog 27. marta 250. brigada Protivvazdušne odbrane srušila je moćnog bombardera a cela Srbija je tada uzvikivala: „Izvinite, nismo znali da je nevidljiv!
-To je tresnulo, palo dole i odmah počinju vesti da je u ataru sela buđanovaca pao nevidljivi f117 – priseća se Slavko Božičković.

Svake godine, na godišnjicu obaranja ponosa američke borbene avijacije, meštani mirnog sremskog sela ne zaboravljaju događaj koji ih je držao budne celu noć.
-Čuo se rafal iz aviona. To je bilo samo paljenje municije koja se nalazila u avionu. Nakon tog rafala došlo je do jedne eksplozije, najverovatnije od paljenja goriva koje je bilo u avionu. Buknuo je plamen jako visoko, možda 50 m i više, i mi smo tada zalegli u kanal – priča Svetozar Vojnović.

Celo selo tu noć bilo je na nogama.
-Svi smo bežali ovuda oko parka. Mislili smo da će da padne na nas. Sve je sijalo kao dan, iako je bilo deset sati uveče. Izgledalo je kao da ste na Marakani i da gledate utakmicu – priseća se svedok događaja, Svetislav Jovanović.

I posle 26 godina u Buđanovcima ne bledi sećanje na dan kad je srušen nevidljivi bombarder.
-Kada sam čuo da nešto puca, izašao sam odmah napolje. U tom trenutku pomislio sam da grmi. Onda pogledam kroz one oblake kad su se malo razišli i primetim svetleću kuglu koja je osvetljavala celo nebo iznad nas. Kako je on padao, ja nisam znao da je avion. Kako je gubio visinu, uočio sam da se projektil komada u vazduhu – priča Slavko Božičković.

I danas meštani prepričavaju ispovest pilota koji je učestvovao u rušenju čuda tehnologije koje se smatralo nevidljivim za radare.
-To nam je pričao pilot Zoltan, koji je dolazio ovde kada smo pripremali obeležavanje godišnjice. Oni su tada čitali raznu literature na engleskom i napravili neku inovaciju radarskom sistemu. Samo u jednom momentu, kada se pojavio taj avion radaru, oni su uspeli da ga lociraju. Dve rakete su ispaljene i mislim da ga je druga raketa pogodila – priča istoričar Pavle Ljubinković.

Svetozar Vojnović, koji je i prvi stigao da aviona, što se vidi na snimku koji je te večeri objavio CNN, priča da je ta hrabrost koji su imali te večeri, ustvari, danas ludost, imajući u vidu rizik koji su preuzeli na sebe.
-Pilot tog aviona koji je tada pao izjavio je da je video nas dvojicu dok je bio sakriven u žbunju. Naravno, bio je naoružan. Međutim, ja sam tek onda shvatio koliko smo mi u stvari upali tada u neku, takoreći, dečiju naivnu avanturu – priča Vojnović.
Iako se, kako kažu, neprijatelju ne podiže spomenik, Mesna zajednica u centru sela postavila je spomen obeležje aviona po kom meštani gaze, baš kao onog dana kada je srušen u ataru njihovog sela.