Distrikt
Zanimljivosti

DUH GROFA DRAKULE KOJI SE BORIO U ŠABAČKOJ TVRĐAVI I DANAS INTRIGIRA JAVNOST

Kad noć ogluvi, a nemirna Sava, baš tu kod Starog grada počne da šapuće a kad se naljuti i da udara o bokove tvrđave, stvaraju se zvuci nalik kricima jednom od njehin ratnika – Grofa Drakule. Mnogi vole da slušaju i prepričavaju priču o Grofu Drakuli koji navodno u sitne sate opseda grad, proveravajući sopstvenu hrabrost i šireći tako priču da je ovde boravio Vlad Cepeš, poznatiji kao Drakula, čije je ime postalo sinonim za stravu, a koje milioni ljudi širom sveta povezuju s vampirima. Ni manje ni više, nego Vlad III Cepeš, vlaški knez, jedan je od vladara iz prošlosti koji već vekovima privlači pažnju čitavog sveta, ponajviše zbog toga što je irskom piscu Bremu Stokeru poslužio kao inspiracija za roman „Drakula“.

Tvrđava danas (Foto: J. Gubelić)

Naime, prema istorijskim izvorima, posebno Ratnog arhiva u Beču, Drakula je pod zidine tadašnjeg Zaslona, odnosno današnjeg Šapca, došao 1476. godine sa vojskom koju je predvodio ugarski kralj Matija Korvin. Korvin, znajući iz priča da je Drakula bio posebno ogorčen na Turke, izvukao ga je iz tamnice kako bi mu se pridružio u napadu na Šabac, koji su držali Turci. Pored Drakule, u Korvinovoj vojsci bio je i despot Vuk Grgurević, poznatiji kao Zmaj Ognjeni Vuk.

Mesto gde se borio Grof Drakula (Foto: J. Gubelić)

Prema nekim izvorima, Drakula se posebno isticao u borbama za Šabac. Postoji čak i legenda da je Drakula oko hiljadu preostalih Turaka u Šapcu nabijao na kolac i puštao niz reku Savu.

Važno uporište (Foto: J. Gubelić)

Opsada grada na Savi počela je 12. januara 1476. godine i trajala je 33 dana. Uporedo sa Osmanlijama, ugarska vojska borila se i sa hladnoćom, poplavama i snežnim vejavicama. Uprkos tome, rešeni su bili da po svaku cenu isteraju Turke iz Šapca, što se i dogodilo 15. februara.

Zidine koje odolevaju vremenu (Foto: J. Gubelić)

Postoje dve verzije o tome kako je ovaj plemić iz Transilvanije poslužio irskom piscu Bramu Stokeru kao inspiracija za pravljenje lika Drakule, vampira. Prema jednoj, Stoker je u Britanskom muzeju u Londonu pronašao očajničko pismo trgovaca Sasa u kojem navode da zbog visokog poreza „umiru lagano, jer im Drakula sisa krv”. Druga verzija kaže da je u pitanju nesrećan prevod nemačke reči „krvolok” koja je na engleskom ispala „onaj koji loče krv” i da je to dalo ideju Stokeru za novu knjigu, koja je objavljena 1897. godine.

 

Svideo vam se tekst?