U okolini Osečine njive su pod vodom, a meštani trpe štetu koja nije izazvana prirodnim nepogodama, već su je napravili dabrovi. Ove životinje nastanile su se u reci Jadar pre nekoliko godina, a sada su se namnožili i u potocima i kanalima gde doslovce seku stabla prečnika od gotovo pola metra. Od tog drveća prave brane i pregrađuju reku, a kada poraste vodostaj, poplave ugrožavaju plodne oranice.
Brana je zaustavila potok pa se voda izlila u njivu u koju ne može da se uđe.
– Preko metar ovde je duboko. Pojavi se rupa kad ide traktor, propadne usred njive – kaže Slobodan Milinković, predsednik Mesne zajednice i lovočuvar.
Baš to se nedavno desilo Zoranu Radovanoviću kada je krenuo da bere kukuruz.
– Traktor je stao, dalje nije mogao, ja sam tražio i čekao da me izvuče neko – kaže Radovanović.
Samo je spasao traktor, ali ne i žito koje je ostalo pod vodom. Ne zna dabar šta je vagon kukuruza, ali zna Zoran koji iz godine u godinu trpi štetu.
– Prokopali su celu njivu, videli ste, šta da radim. Samo da dignem ruke od nje, i gotovo. Od ovoga nema više ništa – očajan je poljoprivrednik.
Ovde su se nastanili pre dve godine i prave štetu meštanima. Prokopavaju njive, seku kukuruz i drveće.
– Seku drvo, i do pola metra prečnika. Odseku, obore i naprave branu – kaže Slobodan Milinković, predsednik Mesne zajednice i lovočuvar.
Iako spada u lukave životinje koje je teško videti, ovaj se toliko odomaćio u Jadru, da je pozirao pred kamerama. Meštani su mogli samo da gledaju jer za odstrel ove zaštićene vrste sledi kazna od 500.000 do dva miliona dinara.
Za to vreme vredni neimar, kako zovu dabra, radio je na Zoranovu štetu.
Ipak, reagovali su nadležni. Na teren je izlazio veštak i inspektor, jer se u ovakvim slučajevima procenjena šteta nadoknađuje, ali je pitanje dokle, jer se dabrovi razmnožavaju, država plaća, a poljoprivrednici gube strpljenje.