Distrikt
Društvo

BOROVNICE IZ PREDVORICE DECA U EVROPSKOJ UNIJI JEDU ZA UŽINU (VIDEO)

Počela je berba borovnice, koja ove godine, zbog vremenskih uslova malo kasni. Kod Mirka Marinkovića u Predvorici na plantaži se primenjuje Global GAP sistem koji podrazumeva dobru poljoprivrednu praksu zahvaljujući čemu bez problema izvozi u Evropsku uniju. Prvi rod ide za Rusiju, a ugovorio je prodaju u Holandiju i Nemačku. Za sada je cenom od 900 dinara zadovoljan.

Počela berba borovnice (Foto: J. Gubelić)

Prvi plodovi koje bere ovih dana našli su put do kupca u dalekoj Rusiji, a njihovom kvalitetu koji se meri punoćom bobice, ne mogu da odole Holanđani i Nemci. Za taj kvalitet potrebno je ulaganje, zato je i ovo voće na ceni.
-Početna cena je dobra kao i svake godine u startu. Za Rusiju izvozimo po 900 dinara po kilogramu, a za Holandiju po 7 EUR za kilogram. To je, naravno, početak, ali, imajući u vidu ranije iskustvo cena veoma brzo počne da pada. Kvalitet je odličan, a veličina ploda kreće se od 18 do 22 milimetra, što je veoma dobro. Zahvaljujući tehnologiji koju primenjujemo imamo jako kvalitetan plod. Naravno, ova kiša je pogodovala borovnici i uticala na kvalitet – objašnjava Mirko Marinković.

Plodovi gajeni uz primenu Global GAP sistema (Foto: J. Gubelić)

Kvalitet je na samo spolja već i unutra i za to ovaj mladi poljoprivrednik ima garancije. On na svojoj plantaži primenjuje zahtevni Global GAP standard dobre prakse koji zadovoljava zahtevno evropsko tržište.
-Ovu borovnicu možete i da jedete, a da, pritom, plod ne perete i nećete imati nikakvih problema. Ako ste u sistemu Global GAP-a morate ispoštovati sve karence, preparate koje koristite kao i njihove količine. Iz Evrope dobijamo spisak koje pesticide smemo da koristimo i u kojim količinama i tog spiska se strogo pridržavamo. Jednostavno, ne može se prskati bilo čime i bilo kad. Kada stignu prvi plodovi mi uradimo analizu na pesticida kako bi smo se i sami uverili u kvalitet proizvoda, pa tek onda izvozimo. Prošle godine koncentracije dozvoljenih materija bile su ispod svakog nivoa tako da smo našli proizvodi bili kao organski, što jeste nas cilj – priča Mirko.

Udruženi sami izvoze u Evropsku uniju (Foto: J. Gubelić)

Zato ove borovnice deca u Evropi jedu za užinu. Osim toga, od ove godine udružen sa proizvođačima iz ovog kraja, sam izvozi svoj proizvod i tako sprečava da otkupljivači iz Srbije diktiraju cenu.
-Od ove godine nas nekoliko proizvođača se udružilo i sami izvozimo robu bez posrednika. Za sada smo pronašli tržište i mislim da nećemo imati problema. Naravno, to podrazumeva posedovanje sertifikata ispunjavanje svih zahteva tržišta – objašnjava.

Plodovi su jedri spolja a zdravi unutra (Foto: J. Gubelić)

I on sam prešao je svoju granicu, kad je odlučio da iz grada ode u selo i započne ovu proizvodnju.
-Došao sam pre sedam godina. Ranije nisam imao nikakav dodir sa poljoprivredom. Svake godine sam se usavršavao, tako da sam uspeo. Nekada mi bude teško, ali sledećeg dana, kada se prespava, bude mnogo lakše – priča ovaj mladi čovek.
Mada, ovde baš i nema mnogo spavanja jer borovnica, kao i svako voće traži ogroman rad i ulaganje. Ipak, kada stigne rezultat, onda se nema za šta kajati.

Iz serijala PLODOVI POSAVOTAMNAVE. Projekat je sufinansiran iz budžeta Opštine Vladimirci. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Svideo vam se tekst?