Српска добротворка Стана Милановић, која је своју имовину завештала за школовање девојака, добила је мурал у Шапцу. Уметничко дело дар je шабачке фирме „СЕТ“, која жели да поново оживи доброчинство и задужбинарство. Овај мурал налази се у улици која носи име добротворке, недалеко од Економске школе која је однедавно понела Станино име.
Иако неписмена, Стана Милановић била је испред свог времена па је тестаментом, састављеним 14. јуна 1891. године, своју покретну и непокретну имовину у Шапцу и мачванском селу Белотићу, завештала „на више васпитање и школовање женског подмлатка.“ Каније, од тог новца је изграђена данашња Економско-трговинска школа у Шапцу.
“Ја имам кућу и плац у Шапцу до Стане Остојићке, Симе Тројановића и улице, магацин у Шапцу крај Саве и земљу у Белотићу, коју је мој брат купио као имање браће Глигорића, и две хиљаде дуката, које је мој брат моме мужу дао у радњу, као и четири стотине дуката, које је мој брат дао моме мужу за мираз.
Све то имање, осим раније продатих земаља Јосифовићу, хоћу да до своје смрти ужива мој муж Мијат, а чим ја и мој муж умремо, хоћу да то имање употреби се на зидање једне Више женске школе у Шапцу, која ће имати натпис: Задужбина Станка Остојића из Шапца и његове сестре Стане, супруге Мијата Милановића, трговца из Шапца”, писало је у тестаменту којим је добротворка Стана Милановић поклонила своју имовину. Према подацима из написа у локалној штампи, цело имање које је Стана завештала као задужбину процењено је на 100.000 динара.
Те године је умрла, са само 25, али је њена последња жеља касније испуњена.
– Стана Милановић је једна од добротворки која је живала у нашем граду. Зграда Економске школе која данас носи њено име некада је служила као интернат Учитељске школе, подигнута је из њеног фонда. Тај интернат касније је прерастао у економску школу. Школа је у непосредној близини улице која је недавно добила назив по Стани Милановић, на бочној страни зграде је сада и мурал ове добротворке, тако да можемо да кажемо да је овај део Шапца данас постао омаж добротворки, која је била велика не само кад је наш град у питању, већ и по мерилима тадашње Србије – каже Татјана Марковић, начелница Одељења друштвених делатности – музејски саветник.
На згради Економске школе у Шапцу, која однедавно носи њено име, и данас стоји натпис – Задужбина Стане М. Милановић, што је и била жеља ове добротворке. Тим трагом кренуло је и шабачко Предузеће за инжењеринг, консалтинг, пројектовање и изградњу „СЕТ“. Желећи да афирмишу задужбинарство и друштвену одговорност у области очувања правих вредности, на згради „Центар 5“ коју су пројектовали и изградили, у улици која носи име Стане Милановић, донирали су мурал.
– Наша идеја је да се град оплемени сећањима на све добре и велике људе, посебно жене које су живеле, радиле и стварале у Шапцу, тако да смо одлучили да и сви наши нови објекти буду посвећени сећању на неке наше велике људе из прошлости – каже Миленца Срећковић, директорка СЕТ-а.
Мурал, рад сликара Ђорђа Зечевића, обилује симболима мудрости, победе и борбе за равноправност, који су обележили кратак, али значајан живот шабачке добротворке, са акцентом на важне догађаје у години њеног рођења, али и смрти – 1891.
– Те године је Никола Тесла промовисао свој трансформатор на годишњој изложби у Паризу и ја сам тај мотив узео као симбол њене смрти, али не као пламен који се угасио него као искру, која је запалила муње и осветлила мрак. У доњој зони композиције налази се слика богиње Атине, која представља мудрост, као и сова на муралу која доноси Станин тестамент. Ту је и симболика везана за годину рођења Станиног, 1867, када су Турци предали кључеве града и тај детаљ је представљен на муралу. Стана Милановић је рођена у слободи, и својим рођењем сведочи слободу која се односи на женски род – објашњава Ђорђе Зечевић, аутор мурала.
И баш као што је записао Иво Андрић „Сви ми умиремо само једном, а велики људи по два пута. Једном када их нестане са земље, други пут кад пропадне њихова задужбина“. Тако и задужбина Стане Милановић и данас “живи”, а они који су то препознали, оживели су и сећање на њу.
Стана Милановић рођена је у Шапцу 1867. године, као кћи Остоје Филиповића, трговца и била је удата за шабачког трговца Мијата Милановића. Имала је брата, Станка Остојића, који је очито узео презиме по очевом имену и који је, као и Стана, умро веома млад. Стана М. Милановић је умрла у Шапцу, 1891. године. Сахрањена је на Доњошорском гробљу. Иако је мало података о њој сачувано, хроничари су писали да је живела повучено, затворена у кући са високим зидовима, из које је ретко излазила. Остало је забележено да се врло лепо изражавала. О њеној величини говоре дела.