Запослени у лабораторијама у којима се обрађују узорци на корона вирус, ових дана раде даноноћно. Осим тога, морају додатно да воде рачуна о свом животу и здрављу, јер раде са инфективним материјалом. У скафандерима и са маскама проводе готово читав дан, а за то време не смеју да се почешу нити додирну лице.
Светлана није спавала ову ноћ, као ни њене колеге. Лабораторија Ветеринарског специјалистичког инситута за тестирање на корона вирус последњених дана њихов је дом. У скафандеру и под маскама раде и не гледају на сат, па њихов дан траје од свитања до сумрака.
– Ради се док се тестирања не заврше. Када убацимо серију узорака, нема одласка с посла док се то не приведе крају. Следећег дана крећемо све испочетка – прича др вет. мед. Светлана Мрковачки из Ветеринарског специјалистичког института Шабац.
Сваки погрешан корак овде скупо кошта, јер живот има највећу цену. У њиховим рукама је често оно што последњих дана сеје смрт. Са таквим узорцима мора се пажљиво и полако. Они раде стручно и опрезно, без страха, свесни да неком од те информације зависи даљи ток лечења, а често и живот.
– Тада нема чешања, склањања косе са лица, додиривања непокривених делова тела и слично. Једноставно, о свему мора да се размишља током рада – прича докторка.
У просеку 15 минута траје припрема да би могли да уђу у лиценцирану лабораторију где су захтеви строго контролисани. Маска, рукавице, визир и скафандер последњих дана њихово су једино одело. У њему је тешко издржати и сат, а камоли пет, колико се препоручује. Често остану и неколико сати дуже. Они не мере време када је посао у питању.
– У почетку нам се догађало да се наочаре и визир замагле, па не видимо да радимо. Јер, уздаси су под маском отежани и кратки, па се магла брзо ствара. Касније смо схватили да треба мало да сачекамо да се организам адаптира, па тек онда да прионемо послу – причају стручњаци овог института.
Тако обучени тешко се крећу и дишу. Ипак, овде нема стајања, нити сме да се догоди грешка. Она много кошта. На послу, доручкују и ручају, а често ни за то немају времена.
Ковид лабораторију чине четири просторије, опремљне савременом опремом, а строго је дефинисан слободан проток узорака далеко од других запослених, јер се ради о тестовима који су потенцијално инфективни. Деценијско искуство у откривању заразних болести, молекуларна истраживања на завидном нивоу која спроводе неколико година у циљу спречавања и ширења болести код животиња, били су добра препорука да се преорјентишу и притекну држави у помоћ. Капацитет шабачког Ветеринарског института је 150 узорака дневно. Да би све постигли, а сачували животе и здравље, било је потребно да се реорганизују.
– Радници се смењују на седам дана јер морамо да водимо рачуна о њиховом здрављу. Овде раде стручни људи и срећни смо што можемо да помогнемо сада кад је најважније – објашњава др вет. мед. Никола Милутиновић, директор Ветеринарског специјалистичког института Шабац
Мисле само о оном што је у њиховим рукама на којима су по два пара рукавица, да могу да их замене у току рада. Тешко је измерити шта је веће, одговорност, солидарност, пожртвованост или стручност.
Осим тога, редован посао у овој установи не сме да чека, па у ванредном стању ванредним капацитетима постижу све.