Јован Стејић је једна од најзначајнијих личности обреновићевске Србије. Познат као зачетник организованог здравства и аутор прве штампане књиге, али и првог медицинског списа код нас, као и утемељивач Друштва српске словесности, овај лекар и реформатор књижевног језика живео је једно време и у Шапцу, у служби Јеврема Обреновића.
Рођен је у Араду 1803. године. Након што је добио стипендију Саве Текелије, школовао се у Сегедину, а Медицински факултет студирао је у Пешти. Докторирао је у Бечу 1829. године.
На студијама медицине стипендирао га је Јеврем Обреновић, због чега је 1829. године, као школовани доктор, прво дошао код њега у Шабац. Одатле је отишао у Крагујевац, не предлог кнеза Милоша, да буде лични лекар и васпитач његових синова Милана и Михаила.
Јован Стејић био је један од пет лекара 30-их година 19. века у Србији. Поред њега ту су били Бартоломе Силвестар Куниберт, Ђорђе Новаковић из Јагодине, Рус Глигорије Рибаков и непознати турски лекар у Чачку. Међу њима Стејић се истицао јер је поседовао високу професионалну, културну и друштвенуу самосвест, а те особине испољио је кроз стварање српског лекарског кадра, разноврсне друштвене и књижевне делатности.
Паралелно са његовим друштвеним активизмом, у Београду је 5. марта 1832. године почела да ради прва модерна штампарија у Србији, а прва штампана књига била је управо Стејићев „Сабор истине и науке“.
Доктор Стејић је у свом спису изнео одређене модерне ставове – залагао се за народни језик, али је сматрао да га треба подићи на висину књижевног језика, одбијајући да се у писмо уносе црквено–словенске речи и на тако је одступио од новоприхваћеног правописа Вука Караџића, који се убрзо пожалио кнезу Милошу на Стејићев начин изражавања. Увређен овим поступком Вука Караџића, Стејић је напустио Србију 1832. и прешао у Земун, где се осам година бавио приватном лекарском праксом.
У Србију се вратио 1840, након Милошевог протеривања, када је постављен за шефа грађанског санитета, а 1845. и за главног секретара Државног совјета. Године 1849. изнео је идеју о задржавању графеме јат са могућношћу њеног различитог читања, за чију употребу је Јован Скерлић касније тврдио да би објединила све говорнике савременог српског стандардног језика.
Он је у Београду подигао кућу са елегантним доксатом у Македонској 21, где је живео са породицом. Та кућа функционална је и данас, али у помало необичним околностима. Стејић је за живота био заклети научник и просветитељ, врло критичан према религији, а његови наследници су 1930. године, његову кућу продли београдским исусовцима, који су је претворили у манастир.
Заједно са Карлом Пацеком, један је оснивача српског грађанског санитета и 1831. издавач првог медицинског списа у Србији “Поученије за лечење болести холере”, а такође је међу првима био заговорник идеје о макробиотичком начину исхране и живота. Стејић се може сматрати и пиониром трансфузиологије код нас.
Данас је у галерији Библиотеке шабачке свечано отворена изложба „Јован Стејић – први Србин доктор медицине у обновљеној Србији“, реализована у сарадњи са Историјским архивом Шумадије и Заводом за заштиту споменика културе Крагујевац.