Od devet načelničkih funkcija u šabačkoj opštinskoj upravi, sedam pripada ženama. Dominaciju žena na rukovodećim funkcijama u Šapcu podržavaju i muškarci, tačnije njih dvojica, jer je najvažnije da posao ne trpi, a to ide u korist i jednima i drugima.
Na čelu Odeljenja za inspekcijske i komunalno stambene poslove, Maja Mandić dobro se snalazi i kada se radi, nagrađuje i poziva na odgovornost. Red se zna u svim službama koje objedinjuje ovo odeljenje, ali tome prethodi dogovor i dobra organizacija.
„Možda je moja prednost u tome što uglavnom radim sa ženama. Naravno, i muškarci rade kao tim, tako da rezultati ne izostaju“, kaže Maja Mandić.
Posao načelnika ne oduzima joj od ženstvenosti na ulici, a ko je načelnik u kući, gde je odnos jedan prema jedan?
„Milan“, odgovara odlučno Maja. A Milan replicira: „Ja sam načelnik a Maja je glavni i odgovorni urednik. Znači, sve je kompromis“, odgovara Milan Đurđić.
Tako je u uglavnom u šabačkoj gradskoj upravi. U većini kancelarija sa pločicom „načelnik“, sede žene. One znaju i odgovor zbog čega su izabrane na funkciju.
„Neko mora i da radi. Verujem da je to jedan od razloga zbog čega smo izabrane na funkciju“, priča Violeta Šestić, načelnica Odeljenja za lokalni ekonomski razvoj koja radi čak i dok razgovara sa nama.
Od devet funkcija načelnika, sedam pripada ženama. Na čelu Gradske uprave takođe je žena, Jelena Jekić, za koju je, sa jedne strane prilika da žene dokažu ravnopravnost.
„ Sa druge strane, to je veliko priznanje za muškarce koji su dali priliku i mogućnost ženama da se dokažu i pokažu da mogu biti uspešne na rukovodećim mestima“, kaže Jelena Jekić, nečelnica Gradske uprave.
A, oni, muškarci, iako su u manjini na načelničkim funkcijama, imaju dovoljno razloga da podržavaju takav odnos.
„Osećamo se u manjini, ali zato nas drže kao malo vode na dlanu“, kaže Miljan Ugrinić, načelnik Odeljenja za urbanizam.
A da li su manje načelnice, jer im na vratima piše načelnik, pitanje je za lingviste. Svoj posao rade u skladu sa funkcijom, bez obzira na rod i pol.