Distrikt
Društvo

ONI ĆUTANJEM POKAZUJU LJUBAV, A SAMO VELIKI JE RAZUMEJU

Deci sa autizmom roditelji su potrebni ceo život, ali je i roditeljima potrebna podrška. Da bi ih odmenili makar na kratko, grad Šabac finansira uslugu „lični pratilac“. Tako je trinaestogodšnja Vera, Sanji postala kao kćerka, a mnogi kažu da su, zbog svakodnevne bliskosti, počele i da liče.

Znak najiskrenije zahvalnosti (Foto: J. Gubelić)

Zadovoljnim osmehom, gestovima i zagrljajima, Vera govori šta oseća, o čemu sanja, do čega joj je stalo. Sanja to čuje, iako za četiri godine nisu progovorile ni reč.
– Jedna drugu jako dobro osećamo, zajedno smo svaki dan i prosto smo počele da ličimo jedna na drugu, kaže Sanja Petrović, Verina lična pratilja.
Verina majka Jelena odlučila se za ličnog pratioca da bi neko brinuo o devojčici rođenoj sa autizmom, dok je ona na poslu.
– Ne mogu ni da vam opišem kako bi mi bilo sad da nije Sanja tu. Baš su se našle, kao član porodice je, priča Jelena Jevtović, Verina majka.

Svaka pomoć je dobrodošla (Foto: J. Gubelić)

Tada nije ni slutila da će Sanja, hemijski tehničar po struci, ovaj posao raditi brižno kao da joj je majka.
Vera sve to razume i oseća, kao i druga deca sa autizmom. Zato je njima potrebna veća briga i pažnja, pomoć udruženja i društvene zajednice.
– Potrebni smo našoj deci 24 časa. Celog života. I to je velika odgovornost jer morate da budete zdravi, mentalno jaki, da odgovorite i na sve ono što svi drugi ljudi rade, kuvaju, rade u firmama, i tako dalje, i kad dođete kući čeka vas odgovoran posao, vaše dete koje ne može samo da izađe na ulicu, i koje čeka vas i vaš osmeh. I tako celog života, kaže Vesna Pavlović iz šabačkog Udruženja za pomoć osobama sa autizmom, koje već 14 godina radi na poboljšanju uslova života dece sa ovom bolešću.

Složne u svemu (Foto: J. Gubelić)

Grad Šabac, uz koordinaciju Centra za socijalni rad dve godine finansira uslugu lični pratilac.
– Na godišnjem nivou se izdvoji 10 miliona dinara za angažovanje 24 lična pratioca, odnosno 24-oro dece i 24 porodice su dobile podršku u vidu ove usluge, što smatramo da je veoma značajno, kako za njihovo porodično funkcionisanje, tako i za samu decu koja su uključena u vaspitno-obrazovni proces, objašnjava Jelena Milošević, direktorka Centra za socijalni rad Šabac.
Na taj način život je lakši roditeljima, kojima je reč autizam dobro poznata.

Ljubav i podrška su im najpotrebniji (Foto: J. Gubelić)

Prema oceni Evropskog Parlamenta i Ujedinjenih Nacija, osobe sa autizmom jedna su od socijalno najisključivanijih grupa ljudi. Korak ka prevazilaženju statistike jeste prepoznavanje potrebe od strane društva i nadležnih institucija za poboljšanjem kvaliteta života njih i njihovih porodica.

Svideo vam se tekst?